Poradnik rodzica Opieka nad dzieckiem w okresach infekcji

Kaszel i katar to bardzo uciążliwe objawy często towarzyszące infekcji. Szczególnie dotkliwe są dla małych dzieci, które nie potrafią same sobie z nimi poradzić. Zastosowanie kilku prostych zasad opieki nie tylko poprawia komfort dziecka, ale też przyspiesza powrót do zdrowia oraz zapobiega powikłaniom.

Podawaj dużo płynów

Właściwe nawodnienie organizmu zapobiega zagęszczaniu wydzieliny w drogach oddechowych. Dzięki niemu maluchowi łatwiej będzie odkaszlnąć lub wydmuchnąć zalegającą wydzielinę. Możesz podawać wodę mineralną, naturalne soki, herbatki owocowe lub ziołowe.

Utrzymuj drożność dróg oddechowych

W przypadku niemowląt odsysamy wydzielinę z nosa i jamy ustnej gruszką lub aspiratorem, dzieci starsze zachęcamy do odkrztuszania i wydmuchania noska. Wydzielinę w nosku można też rozrzedzać solą fizjologiczną.

Wietrz i nawilżaj powietrze w pokoju dziecka

Suche powietrze podrażnia śluzówki, a więc może wzmagać pieczenie i ból gardła. Jeżeli nie masz nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą albo mokre ręczniki. Innym dobrze sprawdzającym się sposobem jest kilkuminutowy pobyt z dzieckiem w mocno naparowanej łazience. Często wietrz pokój i utrzymuj w nim temperaturę ok. 20°C.

Dbaj o wypoczynek i sen dziecka

W trakcie infekcji niezwykle ważne jest, aby dziecko dużo wypoczywało i spało. Wypoczęty organizm szybciej radzi sobie z patogenami.

Utrzymuj drożność dróg oddechowych

Zabieg ułatwia odrywanie się wydzieliny. Warto go powtarzać kilka razy dziennie, w przypadku podawania leków wykrztuśnych – 15 minut po podaniu leku. Oklepywanie wykonujemy dłonią ułożoną w łódeczkę. Zaczynamy od końca żeber w kierunku ramion. Niemowlę ułóż sobie na kolanach tak, by główka znajdowała się nieco niżej niż pupa. Starsze dziecko podczas zabiegu może leżeć w łóżeczku.

Sprawdzona skuteczność w męczącym kaszlu

Jeśli szukasz skutecznego wsparcia organizmu w walce z objawami infekcji i przeziębienia wypróbuj produkt leczniczy

pyrosal logo

przy objawach przeziębienia

Dowiedz się więcej:

www.pyrosal.pl
pyrosal

Pyrosal, syrop. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: 100 g syropu zawiera 10 g extractum fluidum (1:1) ex: Farfarae folio, Sambuci flore, Tiliae inflorescentia, Salicis cortice (25/30/30/15) [Rozpuszczalnik ekstrakcyjny – etanol 60% v/v]. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy Pyrosal syrop stosuje się tradycyjnie jako środek pomocniczy w stanach podgorączkowych w przebiegu stanów zapalnych, głównie górnych dróg oddechowych. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. PRZECIWWSKAZANIA: Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A. ul. Św. Mikołaja 65/68, 50-951 Wrocław.